jean-michel-basquiatBu ay Dünyalı’da ABD’li Afro-Amerikan ressam Jean-Michel Basquiat var. Basquiat denince akla gelen ilk şey elbette sokak sanatı. New York’un Brooklyn ve Manhattan bölgelerinde çok sayıda graffitiye imza atan Basquiat, sokak sanatının öncü isimlerinden biri kabul ediliyor.

google art project 1

Dünyada sokak sanatı

Peki bugün dünyada sokak sanatı ne durumda? Ne tür işler üretiliyor? Büyük kentlerin duvarlarını nasıl resimler süslüyor?Bunun için bütün dünyayı dolaşmana gerek yok. İnternete girip Google Art Project Street Art sayfasını ziyarete etmen yeterli.

Sitede katılabilecğein farklı turlar var:

google art project 2

Google Art Project nedir?

Dünyanın en ünlü sanat eserlerini sanal bir çatı altında toplayan proje, sanatseverlere çıplak gözle görebileceklerinden fazlasını sunuyor. Eserlerin çok yüksek çözünürlükle yüklendiği sitede her resimdeki minicik fırça vuruşlarını bile yakından incelemek mümkün.  Google çalışanı Amid Sood’un on sekiz aylık çalışmasının sonucu olan proje, dünya müzelerini adeta tek bir sanal müzede bir araya getirdi. Hindistan’da doğduğu için birçok müzeye erişimi olmayan Sood, seyahat edip de müzeleri gezmeye başlayınca öğrendikleri karşısında o kadar etkilenmiş ki, teknolojiyi kullanarak bütün bu bilgileri insanlar için nasıl bir araya getirebileceğini düşünmüş. Böylece ortaya Google Art Project çıkmış.

Amid Sood’un projenin deneme sürümünü tanıttığı TED konuşmasını Türkçe alt yazılı olarak buradan izleyebilirsiniz.

favicon Jean-Michel Basquiat ile ilgili daha fazla bilgi Dünyalı’nın Nisan 2015 tarihli 13. sayısında, Güncel Sanat bölümünde!