dunya saatiDünyaya olan sevginizi göstermeye var mısın, Dünyalı? İklim değişikliğini, tahrip olan doğayı, tehlike altındaki türleri bir saatliğine olsun düşünmek için bu gece Dünya Saati uygulamasına sen de katıl.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından organize edilen Dünya Saati’de, tüm dünyada milyonlarca insan 1 saatliğine ışıklarını söndürüyor. Sembolik bir hareket; ama etkisi büyük. Dünya’nın karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çekmek için harika bir harekete.

Dünya Saati nedir?

Dünya Saati, her mart ayının son cumartesi akşamı, saat 20.30-21.30 arasında…Her şey 2007 yılında Avustralya’da başladı. İklim değişikliğine dikkat çekmek için çok sayıda kişi ve kuruluş yılın bu bir saatini Dünya’ya ayırdı. Sydney kentinde yaşayan 2.200.000 kişinin katıldığı eylemde, bir saat elektirik kullanmamak şehrin enerji harcamasını %10.2 azaldı. (Bu sayı, 48 bin’den fazla otomobilin, bir saat boyunca trafiğe çıkmaması demek!)

Bu hareket çok geçmeden başka ülkelere de yayıldı. Artık bütün kıtalarda, binlerce insan Mart ayının son cumartesi akşamı saat 20.30 ile 21.30 arasında ışıklarını kapatıyor. Türkiye de 2010 yılından beri bu hareketin içinde.

Dünyanın en büyük çevre hareketi olan “Dünya Saati” sırasında tarihi ve turistik yapıların ışıkları bir saatliğine sönüyor. Kişilerin ve kurumların katıldığı bu hareket, giderek büyüyor ve Dünya için bu bir saat dışına neler yapılabileceği tartışılıyor; çevre sorunlarına çözüm bulunmaya çalışılıyor.

dunya saati - ayasofya 1

© WWF-Türkiye

dunya saati - ayasofya 2

© WWF-Türkiye

Sen ne yapabilirsin?

Sıra sende Sevgili Dünyalı. Bu akşam saat 20.30’da evindeki ışıkları söndür. Televizyonunu, bilgisayarını kapat. Sevdiğin insanlarla, mum ışığında bir saatliğine güzelce zaman geçir. Tüm dünyada milyonlarca insanın bir saatliğine söndürdüğü ışıklar sayesinde ne kadar elektrik tasarrufu yapıldığını, bu bir saatin bile Dünya için ne büyük önem taşıdığını ve daha fazla neler yapılabileceğini konuş.