dillere gore hayvanlar 2Bizim bildiğimiz kediler “miyav”, köpekler “hav hav” der. Horoz dendi mi aklımıza “ü ürü üüü” diye bir çığlık, tavuk denince “gıt gıdak” sesi gelir. Biz arıların vızladığını, farelerin viklediğini, ördeklerin vakladığını söyleriz.

Bu sesler doğru. Ama bu doğrular bizim için geçerli. Oysa bir İspanyol sana horozların “kikiriki” dediğine dair yemin edecek, bir Danimarkalı ördeklerin “rap rap” diye öttüğünü iddia edecek, bir İzlandalıysa köpeklerin “voff” diye bağırdığından çok emin olduğunu söyleyecektir. Bu konuda daha fazla bilgi için Dünyalı’nın 6. sayısındaki “Hayvanlar Âlemi” bölümüne bakabilirsin.

dillere gore hayvanlar 1

Buradan şu sonuca varıyoruz, sevgili Dünyalı: Bu hayvan milleti tek bir dille yetinmemiş. Her biri yaşadığı ülkeye uygun sesler icat etmiş. Yoksa köpek yine her yerde aynı sesi duyuyor da her insan kendi diline göre mi duyuyor onu?

Bir dil okulu, bu konuyu derinlemesine incelemiş ve farklı hayvanların değişik dillerde nasıl sesler çıkardığını araştırmış. Kedi, horoz, köpek, arı, kuş, eşek, baykuş, domuz ve ineğin İspanya, Suriye, Almanya, İngiltere, Fransa, Arabistan, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’da nasıl bağırdığı merak ediyor musun?

O halde dinlemek için buraya tıkla.