buyukhusun_thibaud 11

Yazan: Nihal Elvan Erturan

Assos Büyükhusun Köyü’nde bir süredir bir telaş bir telaş! Atölyeler çeşit çeşit! Sabun, ekmek derken şimdi de sanat atölyeleri… Köy şenlendi, hareketlendi.

Lise öğrencisi Deniz Demirbilek’in uzun yıllardır yazlarını geçirdiği bu köyde çocuklarla, gençlerle ve kadınlarla birlikte üretmek ve paylaşmak üzere başlattığı İMECE projesi, yaz aylarında farklı coğrafyalardan gelen insanlarla köyde yaşayanları biraraya getirmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda, sanat atölyelerini programlama keyfi de ne şanslıyım ki bana düştü! Haziran ayının sonunda “Nasıl, nerde, kaç çocuk gelir?” gibi sorularla yola çıkmıştık. Şimdi düzenlediğimiz son atölyelerdeyse “Boya sıkıntısı olmaz umarım, kağıtlar biter mi?” gibi endişelerimiz var artık.

Muhtar, köy kahvesini atölyeler için tahsis etti. Afişler hazırlandı; köy bakkalının kapısına ve köy meydanına asıldı. Yetmedi, -çocuklar görmedilerse diye- köyün imamından camiden anons yapması rica edildi vs. vs.

buyukhusun_thibaud 12

Neler yapmadık ki? 3 x 3 m. boyutlarındaki tuval bezi üzerine bütün katılımcıların el izi baskılarından tutun da, pipetle üflenen çini mürekkebinin rastlantısal yolculuğuna değin pek çok yeni şey deneyimledik.

Son atölyenin konuğu ise, DÜNYALI’nın Temmuz-Ağustos sayısında söz ettiğimiz Wayne Thiebaud idi. İki yaşındaki minikler anneleriyle, gençler arkadaşlarıyla köy kahvesini doldurdu. Otuza yakın katılımcı hep birlikte DÜNYALI dergiyi inceledik; Wayne Thiebaud ve pastalar, dondurmalar cupcake’ler üzerine iştah açıcı sohbetler yaptık. Sanatın matematik dersinde nasıl kullanılabileceği üzerine düşünceler ürettik.

Herkes hayalindeki tatlıyı çizecekti ya da ne isterse onu! Çizim kalemleri, gazlı kalemler, akrilik boyalar, bir de mukavvalar hazırdı. Kimi önce çizdi, tasarladı, kimi direkt boyadı. Zaman ilerledikçe ortaya şahane eserler çıkmaya başladı. Bu arada meydana yolu düşenler, çocuğunun ne yaptığını merak edenler geliyordu kahveye. Açıkçası büyüklerin çok da görmelerini istemedik, sürprizli bir sergi açılışı planlanıyor çünkü!

Atölye “Bir daha ne zaman atölye yapacağız?” sorularıyla bitmedi. Bu kadar tatlı konuşup tatlı yememek olmazdı tabii. Ve dondurmalar geldiii!

Teşekkürler çocuklar, teşekkürler Büyükhusun, teşekkürler İMECE.

Not: Yapılan çalışmaların tamamını görmek için bu linki tıklayın.