izlanda elektrik diregi 1

Elektrik direği denince kafamızda oluşan resim aşağı yukarı bellidir: Ruhsuz, çirkin direkler ve onların arasına gerili teller. Bu direkler bazen betondan olur, bazen ağaçtan ya da metalden… Ama hepsinin tek özelliği vardır: Bunlar direktir ve kablo taşırlar.

Neyse ki estetik duygusu gelişmiş bazı insanlar var ve işi sadece kablo taşımaktan ibaret bu direklere başka bir formül bulmayı akıl etmişler. Ortaya çıkan işlerin her biri bir sanat eseri.

izlanda elektrik diregi 3

Devler Ülkesi

Choi + Shine Architects adlı bir Amerikan firması tarafından tasarlanan bu elektrik direkleri, İzlanda toprakları boyunca uzanıyor. İnsan fügürü şeklindeki devasa direkler, modüler parçalardan oluşuyor. Bu sayede herykeller, figürlere oturuyor, tırmanıyor ya da çömeliyor izlenimi verecek şekilde, farklı duruşlarda kurgulanabiliyor. Bu sayede, figürler elektrik hattını dağların üzerinden aşırırken “tırmanabilmişler”. Figüler, çiftler halinde yerleştirilebiliyor, aynı ya da farklı yönlere yürüyebiliyor, birbirlerinin yanından geçerken birbirlerine bakabiliyor, diz çökebiliyorlar.

izlanda elektrik diregi 2Uçsuz bucaksız bir manzara içinde bu devasa heykelleri bir düşünsene!

izlanda elektrik diregi 4

izlanda elektrik diregi 5

Metal, cam ve betondan anıtsal insanlar…

Yükseklikleri 30 metreyi bulan devasa heykeller betondan ayaklarla desteklenmiş. Ana gövde metalden inşa edilmiş. Bazı yrelerde cam da kullanılmış.  “Devler Ülkesi / Land of Giants” adlı projeleriyle, İzlanda’daki bir elektrik dağıtım şirketi ve İzlandalı Mimarlar Birliği’nin 2008 yılında düzenlediği bir yarışma sayesinde hayata geçirilmiş.

izlanda elektrik diregi 6

Devasa geyikler

2012 yılında ise Moskovalı Design Depot şirketi Devler Ülkesi projesini anımsatan yeni bir çalışmaya imza attı. Mimarlar bu kez hayvan figürlerinin doğayla daha uyumlu olacağını düşünmüşler ve ortaya çelikten dev geyikler çıkmış. tasarımcılar ve mimarlar durmadan üretmeye devam ediyor. daha fazla tasarım görmek isterseniz, BBC’nin derlediği bu sayfaya bir göz atmanı öneririz, Dünyalı.

izlanda elektrik diregi 7


izlanda elektrik diregi 8

Kaynak: DezeenEnergy Digital, Mymodernmet