Matematikle ilgilenmiyorsan bile, Dünyalı Dergi’nin Mart 2014 sayısını elinde tutuyorsan bugünün “Pi Günü” olduğunu biliyorsundur. Pi Günün kutlu olsun! Matematikle ilgileniyorsan zaten Pi sayısının ne olduğunu da biliyorsundur. Hani şu 3,14 diye başlayan ve sonra uzuuuuun bir biçimde devam eden sayı. Yani şöyle:

pi gunu 1

Peki bugün neden Pi Günü?

pi gunu 2

Larry Shaw. Ne sevimli bir amca!

Çünkü Mart ayının 14. günü. Daha sayısal açıklamaya çalışırsak 3. ayın 14. günü. 3,14 işte!

Pi Günü ilk kez 1988 yılında fizikçi Larry Show tarafından kutlanmış. Pi Gününün fikir babası olan Show, o günlerde bir bilim müzesi olan San Fransisco Exploratorium’da çalışıyormuş.

Pi Günü, Shaw ve iş arkadaşlarının iş yerinde turlayıp, Pi’yi kutlayıp üstüne bir güzel elmalı turta yemesiyle başlamış olabilir. Ancak bu şenlik havası kısa sürede başka insanlara da sıçramış. 2009 yılında ise ABD’de Ulusal Pi Günü resmen kabul edilmiş. Larry Show demiş ki “Herkes heyecanlı ve mutluyken daha iyi öğrenir.” Kendisine Pi Günü’nün tüm dünyada bir fenomene dönüşmesinden gurur duyuyor mu diye sorulduğundaysa alçakgönüllülükle “Hem evet, hem hayır. Pi Günü bana ait değil, bugün herkesin. Ben sadece bayrağı taşıyan adamım,” yanıtını vermiş.

2015 yılındaki Pi Günü’nün anlam ve önemi daha büyük. 3/14/15 tarihinin saat 9’u 26 dakika 53 saniye geçeyi ajandana not et. Bunun Pi sayısı olarak karşılığı: 3,141592653…

Pi Günü’nü nasıl kutlamalısın?

Turta yiyerek elbette! Larry Shaw ve arkadaşları 1988 yılından bu yana her 14 Mart’ta turta yiyorlar. Yemek seçimini turtadan yana yapmış olmalarının nedeni İngilizce’de Pi sayısı ile “turta” anlamına gelen pie sözcüğünün okunuşunun aynı olması. İşte sana bazı Pi turtası örnekleri. Şimdi bunlardan esinlenerek hemen koş ve bir turta yap. Sonra da afiyetle ye. Hem afiyet olsun, hem de Pi Günün kutlu olsun, Dünyalı!