Animasyon teknolojisi artık öyle gelişti ki, yapılan filmlerin sayısı neredeyse normal sinema filmleriyle yarışır düzeyde. Artık sinemalarda sık sık yeni 3D filmlerin gösterilmesi bize normal geliyor.

Bu hafta da gösterime iki yeni animasyon film girecek.

ejder yuvasi - afis17 Nisan’da izleyici karşısına çıkacak filmlerden ilki “Ejder Yuvası” (Dragon Nest: Warriors’ Dawn) adını taşıyor. Çin’in dünya seyircisiyle buluşturduğu ilk büyük animasyon filmi olan “Ejder Yuvası”, tüm dünyada 100 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan popüler bilgisayar oyunu “Dragon Nest”e dayanıyor.

2D ve 3D seçenekleriyle gösterilecek olan filmin konusu, fantastik maceralara ilgi duyanların hemen ilgisini çekeceğe benziyor:

Altera topraklarında yıllar önce yaşanan savaşın ardından, Elfler ve insanlar kendi topraklarında, birbirlerine dokunmadan barış içinde yaşamaktadırlar. Günün birinde karanlık dağlarda uyuyan kara ejderin uyandığı ve insan topraklarına saldırmak için ordusunu toplamaya başladığı haberi, tüm dengeleri alt üst eder.  Elf prensesi Nerwin ve muhafızı Liya, yaklaşmakta olan tehlikeyi haber vermek ve ejderhaya karşı birlikte savaşmak için insan topraklarına doğru yola çıkarlar.

Bu arada insan toprakları da canavarların saldırısı altındadır. Köylü bir genç olan Lambert, paralı asker Varnak, savaşçı Gerrant ve kız kardeşi Argenta’nın yolları önce birbirleriyle, ardından Prenses ve Liya ile kesişir. Her biri farklı becerilerie sahip kişilerden oluşan grup, güçlerini canavarlara ve ejdere karşı birleştirir.

Haftanın ikinci filminin baş rolünde ise sevilen televizyon dizisinden tanıdığımız Shaun the Sheep var. “Kuzular Firarda” (Shaun the Sheep) adıyla gösterilecek olan film, 2015’in en çok konuşulan yapımları arasında yer alıyor.

“Tavuklar Firarda”, “Wallace & Gromit” ve “Fare Şehri” gibi başarılı animasyonlara imza atan ve dört kez ocsar kazanan Aardman Studios’un yapımcılığını üstlendiği “Kuzular Firarda” her yaştan izleyiciye hitap ediyor. Filmde Shaun ve kuzu dostları büyük şehirde dev bir maceraya yelken açıyorlar.

Çiftlikteki işlerden sıkılan kuzular, tatil yapabilmenin hayalini kurmaktadırlar. Bir gün zekice bir planla hem çiftçi sahiplerini hem de çoban köpeğini atlatıp tatile çıkarlar. Ancak uyuyakalan çiftçinin karavanı çeşitli aksilikler sonucu şehre kadar gidip gözden kaybolur. Kuzular, köpek dostlarıyla birlikte sahiplerini bulmak için şehre giderler. Fakat çiftçiyi sahiplerini bulmak pek de kolay olmayacaktır.

Kuzular Firarda’nın sahne arkasından kısa kısa…

  • Kuzular Firarda -  afisBilgisayar ortamında değil, animasyon hamuru tekniğiyle elde üretilen film için 17 kişilik bir animasyon ekibi çalışmış.
  • Modellerin her birinin tek tek elde şekillendirildiği ve hareketlendirildiği film oldukça zahmetli bir çalışmanın ürünü: Film için günde 2 saniyelik animasyon üretilmiş.
  • 79.237 adet storyboard çizilmiş.
  • Çekimlerde 58 kamera ve 33 kamera kontrol ünitesi kullanılmış.
  • Film, 549.777 “kare”den oluşuyor. Bunun karşılığı yaklaşık 5 buçuk trilyon piksel (tam olarak 5.586.174.141.600 piksel).
  • Çekimlerden 1.051’inin üzerinde görsel efekt uygulaması yapılmış.
  • Filmdeki “şehir meydanı” sahnesinde tam 42 kukla kullanılmış. Bu sahne, tek bir çekimde en fazla sayıda animasyon karakterin bulunduğu sahneymiş.
  • Shaun the Sheep’in yapımında tek bir animasyon sanatçısı çalışsaydı, filmin hazır hale gelmesi yaklaşık 9 yıl sürecekti (tam olarak 8,93 yıl).

 

Shaun the Sheep’in Facebook sayfası burada.

Kuzular Firarda filminin web sitesi ise burada.