d 08_kapakDünyalı’nın Kasım sayısı çıktı! Bu ay dosya “abur cubur” konusuyla iştah kabartıyor. Ama biz yine konuya biraz farklı açılardan yaklaşmaya çalıştık. Resimlerini Mert Tugen’in yaptığı “Çikolata, Cips, Çiklet ve Diğer Abur Cuburlar” dosyasında abur cuburun ne demek olduğunu, abur cuburların sağlıksız olup olmadığını inceledik. “Amerika keşfedilmeseydi abur cubursuz mu kalacaktık?” sorusuna yanıt aradık. Dosyanın sonunda “Abur cubur tipin ne?” testini çözünce bir daha düşüneceksin.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Bir çocuk olarak ücretsiz eğitim hizmeti alma veya düşüncelerini özgürce açıklama haklarına sahipsin. Peki, sana nelerin yapılmasının suç olduğunu biliyor musun? Sahip olduğun tüm hakları Yasemin Ezberci’nin illüstrasyonları eşliğinde özetledik. Geç olmadan seni haklarını öğrenmeye davet ediyoruz.

Bu ay Dünyalı’nın sayfaları sanatla dolup taşıyor. GÜNCEL SANAT’ın bu ayki konuğu sınır tanımaz yaratıcılığı ve eserleri ile gören herkesi şaşırtan çılgın sanatçı Damien Hirst. Dikkat et de, Hirst’ün fırıl fırıl dönen çark resimleri aklını başından almasın! “Garip Ama Gerçek Sanat Eserleri”nde sınır tanımayan sanat eserleriyle karşılaşacaksın. Yeni bir de bölümümüz var: Beyhan İslam SERBEST ATÖLYE’de sana “hareketin resmi”ni yaptıracak. Kasım ayının ikinci haftası kutlanan “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” nedeniyle biz de pencerelerden sarkan veya gökten yağan kitapları arayıp bulduk. Dünyanın dört bir yanından etkileyici kitap heykellerine bayılacaksın.

D 08DÜŞÜNCE BALONU’nda bu ay aşk var. Sence birine âşık olmak, birinden hoşlanmak, birini sevmek, biriyle ilgilenmek aynı duygular mı? Âşık olmak neye benzer? Aşk gerçekten insanın gözünü kör eder mi? Aşkın yaşı var mı? Eğrisiyle doğrusuyla aşkın her hali mercek altında. ÇEVRE bölümünde yer alan “Endüstriyel Tarım ve Hayvancılık” yazısından sonra yediklerine daha özen göstermek isteyebilirsin.  SPOR bölümünde bu ay pek de alışık olmadığın sporlar yer alıyor. Sence hangisi daha çılgın? Satranç boksu mu, peynir yuvarlama mı yoksa merdiven tırmanma mı?

KES-YAPIŞTIR’da şaşkın horoz kuklası yapmayı öğrenecek, BEYİN SALATASI’ndaki sorularla beynini gıdıklayacak, LABORATUVAR’da “Sarsak Şişe” deneyi yapacaksın.

Gelelim bu ayki hediyelere… Dünyalı’nın Kasım sayısında yine muhteşem hediyeler var: Şifreli günlük tutmaktan sivilcelerinle başa çıkmaya kadar, her türlü ihtiyacına pratik çözüm önerileri getirecek işlevsel bir “Günlük Yaşam Rehberi” ve birbirinden renkli 64 adet çıkartma.

Haklarına sahip çıkacağın ve bolca kitap okuyacağın güzel bir ay geçirmen dileğiyle…