bonkor karga 1Bugüne kadar pencerenin önüne ekmek kırıntısı bıraktın mı hiç? Yapmadıysan bile, annenin, dedenin, komşu teyzenin ya da tanıdığın herhangi başka birinin kuşlar için yiyecek bıraktığını görmüşsündür. Sonra ne olur? Kuşlar gelir, yiyecekleri bir güzel gövdeye indirip gider.

Bazen annen serçeler ya da güvercinler için yemek koyar; ama kargalar daha hızlı davranıp onlardan önce kapar yiyecekleri. Sokaktaki kediler için bırakılmış kedi bisküvilerini bile kapmışlığı vardır şu kargaların. Bir de bizim değil, onların yiyecek getirdiği durumlar olur. Karga gelir, balkondaki saksıyı eşeler. Sonra bir gün bir bakmışsın ki saksıdaki toprağın içi, karganın depoladığı cevizlerle dolu!

“Hain karga,” deriz, kovalarız, kızarız. Adı kötüye çıkmış bir kere. Oysa o kadar da kötü niyetli değil canım şu kargalar. Bizzat kendisine de sorduk. “Çok akıllıyım aslında ben,” dedi, “Ne yeteneklerim var da keşfedilmedi,” dedi.

İşte karganın haklılığının kanıtı olan bir haber:

ABD’de yaşayan Gabi Mann adlı küçük bir kız da evine gelen kuşlara yiyecek veren insanlardan biri. Onu diğerlerinden ayıran özellik ise kargalarla arasında oluşan ilginç ilişki. Gabi, kargaları besledikçe kargalar da karşılığında ona bir şeyler getirmeye başlamış. kargalar, sekiz yaşındaki kıza bugüne kadara cam parçalarından renkli boncuklara kadar pek çok farklı “armağan” getirmişler.

Kargalarla dostluğu dört yıl önce, gabi dört yaşındayken başlamış. Gabi bahçede yemek yerken yere dökülen yemeklerinin peşine düşen kargalar zamanla karşılık olarak bir şeyler bırakmaya başlamış. Gabi bunu fark edince kargalar için özellikle yiyecek bırakmaya başlamış. İşte o gün bugündür her sabah kanatlı dostlarını beslemek için dışarı çıkıyor ve o ne zaman bahçeye çıksa, kargalar da evin çevresine toplanmaya başlıyorlar.

bonkor karga 3

Gabi, kargaların armağanlarını tek tek poşetlemiş, etiketleyip tarihlemiş. Kargaların teşekkür için getirdiği tüm armağanları bir kutunun içinde biriktiren Gabi’nin sıradışı koleksiyonu küçümsenemeyecek kadar çok nesneden oluşuyor: Kırık ampul parçaları, gümüş rengi minik bir top, değişik renkte düğmeler, mavi renkli bir ataş, lego parçası, bir boncuk, somunlar, bir küpe, kalp biçimli bir kolye…bonkor karga 2

Bu ritüel kim bilir daha ne kadar sürecek ve bu süre boyunca kargalar küçük kıza daha ne hediyeler getirecek acaba?