d 13_kapakMerhaba Dünyalı,

Bu ay dergimizin beyin gıdıklayıcı bir DOSYA ile karşındayız: Gizemli Beyin. Şu beyin denen organımızın pek hoş bir görünüşe sahip olmadığını kabul ediyoruz. Ama sen de şunu kabul et: Bu kıvrım kıvrım labirentin içinde sayısız gizem saklı. Uç uca eklediğimizde dünyayı defalarca dolanacak kadar uzun, sayıca Samanyolu’ndaki gökcisimleriyle yarışacak kadar fazla nöronun yer aldığı beyni hafife almamak lazım. Biz de öyle yaptık ve beyin ile ilgili bulduğumuz ilginç bilgileri senin için derledik. Gökçe Yavaş’ın çizgileriyle renklenen dosyada önce beynin özelliklerini yakından tanıyacak, “Beynin Görev Atlası” adlı bölümde kafatasımızın içindeki farklı merkezlerde ne tür çalışmaların yürütüldüğünü öğrenecek ve insan beynini diğer canlıların beyinlerinden farklı kılan özelliği keşfedeceksin. Dosyanı finalinde ise ilginç bir öykü seni bekliyor: Einstein’ın beynine ne oldu? Dergiyle birlikte armağan ettiğimiz çıkartmalı beyin posterinde kendi beyninin içini canlandırman mümkün.

BİLİM köşemizde Kasıp Kavuran Kas Gerçekleri seni bekliyor. SPOR sayfalarında havada yapabileceğin sporları anlattık; DOĞA sayfasında sana baharda dikebileceğin, balkonunu renklendirecek çiçek önerileri yaptık.  ÇEVRE konumuz “Bilinçli sürdürülebilir tüketim.”

Bu ayki GÜNCEL SANAT konumuz, New York duvarlarına yaptığı grafitilerle tanınan Jean-Michel Basquiat.  Sanat demişken, ormanla uyum içinde yapılmış ilginç yapılar, ormanda karşınıza çıkabilecek sürpriz heykeller “Ormanla Uyum” adlı yazıda seni bekliyor. “Rekortmen Dinozorlar” ile ilgili tuhaf bilgiler ise GARİP AMA GERÇEK’te.

DÜŞÜNCE BALONU’nda Ege Erim batıl inançlar hakkında yazdı: Kara kedinin suçu ne? KAVUN YİYEN KEDİ bu ay senin için “Süper kahraman kahvaltısı” hazırladı. Bu kahvaltıyı yediğinde süper güçlere kavuşacak mısın bakalım?

Dünyalı’da her zamanki gibi pekçok etkinlik var. ORİGAMİ sayfasında Nazan Taacer bizim için kâğıttan kuğunun nasıl yapıldığını anlattı. EKO-YAŞAM’da ise bir teki yırtılmış bulaşık eldivenlerini çöpe atmak yerine nasıl değerlendirebileceğini göreceksin. Bilmeceler, kafa karıştıran sorular ve derginin yanında armağan olarak verdiğimiz bilmece posterleriyle bu ay yine epey meşgul olacaksın.

Ayrıca 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bu sayıda AYIN ELEMANI olarak otizmli sanatçı Stephen Wiltshire’ı seçtik. Wiltshire’ın alışılmadın çalışma tekniğini görmek istersen, sanatçının videosunu da izleyebilirsin. Bu ay beyin dosyası yapınca, dünyanın en akıllı hayvanlarından biri olan karga da AYIN GÜZELİ olmaya hak kazandı.

Haydi, ne duruyorsun, hemen gri hücrelerini çalıştırmaya başla!