cocuk haklari 1

İllüstrasyon: Gökçe Yavaş Önal

Çocuk dendiğinde hassasiyet göstermeyen akıl sağlığı yerinde insan yoktur. Yaklaşımlar farklılık gösterse de, çocuklar için genellikle daha iyisi, daha güzeli dilenir, istenir ve yapılmaya uğraşılır. Oysa devletlerin aklına çocukların yararını gözetecek uluslararası kriterleri belirlemek ancak 20. yüzyılın son bölümünde geldi.

Peki, bildirgeye imza atan devletler çocukların yararını gözeten bu kriterlere uygun davranıyorlar mı?

Dilerseniz sorunun yanıtını devletler ölçeğinde değil de, önce küçük ölçekte, mesela evde arayalım. Hemen aklınıza “başkalarının evleri” geldi değil mi? Sizin çocuklar şanslı da, kim bilir kimler nasıl davranıyordur çocuklarına diye düşünüverdiniz. Şimdi sakin olun ve başkasını suçlama refleksinizi yavaşça yere koyun. Biliyorsunuz ki sizin evinizde de zaman zaman çocuk hakları ihlal ediliyor, bizim evde de. Bazen çocuklarımızın hakları olduğunu unutuyoruz. Daha da kötüsü, bazen çocuklarımıza duyduğumuz saygıyı bir kenara bırakıyoruz.

Buraya kadar aynı fikirdeysek ölçeği yavaş yavaş büyütebiliriz. Bakalım mahallemizde, semtimizde, kentimizde, ülkemizde çocukların yararı samimiyetle gözetiliyor mu?

Bir soru daha: Çocukların yararını gözeten kriterler belirlemeye, imzalamaya ve bunu sürekli birbirimize hatırlatmaya neden ihtiyaç duyuyoruz? Nedenler herkesin malumu, tekrara gerek yok. Fakat çocukların hakları olduğunu hatırlamak, hatırlatmak ve anlatmak, insan medeniyetinin yıkıcı etkilerinin dünyayı getirdiği noktada, her zamankinden daha önemli görünüyor. Bu nedenle Dünyalı blogda bir hafta sürecek bir yayın hazırladık.

Bir hafta boyunca Dünyalı blogda ve sosyal medya hesaplarında çocuk haklarına yönelik yazılar ve videolar paylaşacağız. 17 Kasım 2015 Salı günü “Ben çocuğum, haklarım var!” başlığıyla hazırladığımız posteri yayınlayacağız. Posterin çıkışını alıp evlerinize, sınıflarınıza, sokaklarınıza asmanızı umuyoruz.

Sizden bir de ricamız var: Hazırladığımız içerikleri lütfen sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Minicik bile olsa elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor.

Kısaca: Paylaş Dünyalı, çocuklar kazansın!

Çocukların açlık çekmediği, nitelikli sağlık hizmeti alabildiği, çağdaş eğitim ortamına ulaşabildiği ve özgürce koşup oynayabildiği barış içinde bir dünya diliyoruz.

Yıldıray Karakiya, Dünyalı Dergi yayın yönetmeni

Çocuk Hakları posterini indirmek için tıklayın.