balkon bahcesi 1

Sümbül

Çarşıda, pazarda, markette gördüğün sebze, meyve ve otları evinin balkonunda yetiştirebilirsin.

Dünyalı’nın Mart 2014’te yayımlanan 1. Sayısında bu işe nasıl başlayacağına dair ipuçlarını yazmıştık. Balkonda tarım yapmak için gerekli malzemeyi bir araya getirdiysen, sıra geldi tohumları ekmeye.

Ne yetiştirebilirsin?

  •  Mevsimlik süs bitkileri
  • Soğanlı süs bitkileri (Lale, sümbül, fulya…)
  • Aromatik otlar (Nane, kekik, biberiye, lavanta, fesleğen…)
  • Yeşillikler (Maydonoz, roka, tere, semizotu, marul, ıspanak, sarımsak, taze soğan…)
  • Domates, biber, salatalık, havuç, taze patates…

Ne zaman?

Her bitkinin ekilme tarihi farklıdır. Örneğin soğanlı bitkiler kış başlarken toprağa ekilir; soğanlar ilkbahar yaklaşırken filizlenir.

Bazı bitkiler çok yıllıktır; ayni uzun yıllar boyunca büyüyüp serpilir. Bazılarıysa mevsimliktir. Her sene aynı mevsimde ekmek gerekir ve sezon sona erdiğinde bitki de ömrünü tamamlar. Tohumlarını toplarsın ve gelecek yıl yeniden ekmek için bir kenara saklarsın.

Bazı bitkiler ilkbaharla birlikte ekilir. Yaza doğru büyüyüp serpilir; yaz aylarında ve bir kısmı da sonbaharda meyve verir.

Bazı bitkilerse yılın her vakti canlı kalır. Senin tercihin ne?

Fesleğen, maydonoz, kekik

Fesleğen, maydonoz, kekik

Yetiştirebileceğin kimi bitkiler

Evinin balkonunda bitki yetiştirme konusunda kararlısın ama ne yetiştireceğini bilmiyor musun? O halde Dünyalı’nın yaptığı önerilere bir göz at. Sana bu ay boyunca her hafta bir bitkinin nasıl yetiştirileceğini anlatacağız. Yapman gereken şey dunyalidergi.com’u takip etmek.

 Bir sonraki konu: Evde baharat saksısı

Bu konuda elbette işin uzmanlarının yazdıklarını da okuyup bilgi alabilirsin. Bitkilerle ilgi duyuyorsan Agaclar.net’teki bilgilerden yararlanabilirsin. Örneğin mart ayında neler yapılabileceğini öğrenmek için sitedeki forum sayfalarından birine göz atabilirsin.

Mart ayında ekilebilecek tohumlar: Arpacık soğanı, Bezelye, Biber, Domates, Fasulye, Fesleğen, Havuç, Ispanak, Kabak, Karnabahar, Karpuz, Kavun, Kereviz, Lahana, Marul, Maydanoz, Mercimek, Nohut, Pancar, Patates, Patlıcan, Rezene, Roka, Salatalık, Sarımsak, Tere, Yer Elması

(Kaynak: Agaclar.net)

Filizlenen domatesler

Filizlenen domatesler