Dünyalı’nın Haziran 2015 sayısında Ayın Güzeli konuğumuz sıra dışı bir böcek olan Peygamber Devesi. 

peygamber devesi 2

Fotoğraf: Journeys for Good

Dünyalı: Merhaba Peygamber Devesi, Dünyalı’ya hoş geldiniz.

Peygamber Devesi: Hoş bulduk.

Dünyalı: Siz böcekler âleminin en sıra dışı üyelerinden birisiniz. Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Sizi niye sıra dışı buluyorlar?

Peygamber Devesi: Eee fiziksel görünüm önemli tabii. Benim de dış görünüşüm hayli enteresan. Gerek yüz hatlarım, gerek ön kollarım, gerek ince uzun yapım… Hepsi bir araya gelince beğenilmemek mümkün dğeil.

Dünyalı: Görünüm demişken, sizi ürkütüc bulanlar da var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Peygamber Devesi: Valla bu onların takdiri. Delici ve etkileyici bakışlarım, güçlü kollarım ve heybetli görünüşümden ola gerek.

Dünyalı: Sizden heybetlisi var ama. Bir Golyat Böceği değilsiniz misal ya da Tarantula.

Peygamber Devesi: Teessüf ederim. Beni Golyat ile bir tutmayacaksınız herhalde. Onunki safi ağırlık. İriliğiyle göz dolduruyor. Oysa benim atletikliğimin yanına bile yanaşamaz.

Dünyalı: Atletik mi?Ama size çok ağırkanlı diyorlar. Bunun neresi atletik, sayın Peygamber Devesi?

peygamber devesi 1

Fotoğraf: Wikipedia

Peygamber Devesi: Hıh… siz her şeyi yanlış anlamışsınız. Av stratejisi benimki. Ondan ağırım. Avımı sinsice pusuya düşürebilmem için ağır hareket etmem, bazen tamamen kıpırtısız kalmam lazım. Golyat’a bakın ama? On metre öteden görünür, bas bas bağırı ben buradayım diye. Hem o…

Dünyalı: Golyat Böceği’ni bir kenara bırakalım isterseniz. Size geri dönelim. Güçlü kollarım var demiştiniz. Ön kollarınızı çalıştırmak için ne yapıyorsunuz?

Peygamber Devesi: Bir spor salonuna devam ediyorum. Her gün düzenli egzersiz şart. Avımı yakaladım mıydı bırakmamam lazım. Bu nedenle ön kollarımı çok güçlendirdim. Altlarındaki kanca ve dikenlerim sayesinde kaçmaları mümkün değil. Bir de Golyat Böceği’ne bakın. Gövde kocaman ama kollar bacaklar çırpı gibi…

Dünyalı: Söz hakkı doğuruyorsunuz ama. Arkadan konuşmak gibi olmasın, sayın Deve. Sizi konuşalım biz. Boynunuzdan söz etseniz azıcık?

Peygamber Devesi: Bittabi. Boynum, kafam özeldir benim. Sorarım size, başka hangi böcek kafasını iki yana çevirebilir? Bir tek ben. Bakış açımı sürekli değiştirebiliyorum böylece. Rengimi de değiştirebiliyorum hem. Golyat kırk fırın ekmek yese…

Dünyalı: İsterseniz burada noktalayalım sohbetimizi. Çok teşekkür ederiz. Sohbetimizi Peygamber Devesi ile ilgili kısa bir belgesel filmle noktalıyoruz.