ayin guzeli_karga 2

Kaynak: Vikipedi

Dünyalı’da bu ay (Nisan 2015) Ayın Güzeli köşemizde sesi dillere destan sayın Karga’yı konuk ettik. Şimdi Karga’yı daha yakından tanıyalım:

Dünyalı: Merhaba Karga, hoş geldin.

Karga: Hoşbuldum bulmasına da şu “sesi dillere destan” ifadenizde bir kinaye seziyorum. Daha sohbetin başından bu pek hoş olmadı.

Dünyalı: Kinaye mi? Heh heh, olur mu öyle şey? Ama nasıl desek, senin sesinle ilgili de çok konuşuluyor biliyorsun…

Karga: Gak! Evet. Sesimi kimselere beğendiremiyorum. Oysa çok çaba harcıyorum. Her gün ötüşümü geliştirmek için saatlerce prova yapıyorum. Yine de yaranamıyorum. Hep tepki, hep tepki!

Dünyalı: Nasıl tepkiler aldın peki bugüne kadar?

Karga: “Bet sesli,” diye kovan çıktı. Kışkışlayan çıktı. Kimse sesime katlanamıyor. Oysa ne yeteneklerim var da keşfedilmedi.

Dünyalı: Neler mesela?

Karga: Mesela sesleri çok iyi taklit edebilirim ben. Sözcük bile öğrenebilirim.

Dünyalı: Sahiden mi? Papağan gibi mi?

Karga: Bak işte siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. İlla bir karşılaştırma yapacaksınız. Papağanla beni kıyaslamak mümkün mü?

Dünyalı: Değil mi?

Karga: Değil tabi! Papağan teyp kaydından başka bir şey değil. Hele bir de renkliyse, tepesinde hotozu da varsa gönülleri fethediyor. Oysa benim dış görünüşle falan hiç işim olmaz. Önemli olan akıl güzelliği. Hem söyleyin bana bakalım, alet kullanma becerisi olan başka hangi kuş var? Hıı? Ne oldu, sustunuz!

Dünyalı: Şey… Doğru diyorsun, Sayın Karga. Bu alet kullanma meselesiyle ilgili bir videon var. İstersen onu da izleyicilerimizle paylaşalım.

Karga: Tabii. Görsün herkes neler yaptığımı, gak!

Dünyalı: Evet, tekrar Karga’yla birlikteyiz. Karga, senin için bir de uzun ömrün simgesi diyorlar. Bu doğru mu?

Karga: Bunu ilk kim söylemiş, ben de bilmiyorum. Ben bir fil gibi, kaplumbağa gibi uzun yaşamam. Yapacaklarsa onları simge yapsınlar. Bir de bazı mitolojilerde ve kültürler beni, bir de kuzenim kuzgunu ölümle ilişkilendirmişler. Bu pek hoşuma gitmiyor.

ayin guzeli_karga 1

Fotoğraf: Fikret Karacan. Kaynak: dogalhayat.org

Dünyalı: Evet, zaten “leş kargası” diye türün var. Filmlerde falan da seni hep ölüleri deşerken görü…

Karga: Kapatalım bu bahsi, n’olur rahatsız oluyorum, gak!

Dünyalı: Özür dileriz Sayın Karga. O halde biz sizin aklın ve bilgeliğin simgesi olarak da görüldüğünüzü ekleyerek röportajımıza son verelim.

Karga: Bak, o olur işte. Teşekkür ederim. Çok naziksiniz.Gak!

Dünyalı: Ne demek, Ayın Güzeli sayfamıza şeref verdiniz, teşekkür ederiz.

Karga: O şeref bana ait efen’im.