Dünyalı’nın güncel sanat sayfalarını hazırlayan Nihal Elvan Erturan, bu sayfalar aracılığıyla çocukların yaşayan sanatın dilini, tekniğini daha kolay anlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor. Erturan’a göre bu, gerçek bir ‘Dünyalı’ olmanın gereği. İşte bu nedenle İstanbul’a gelen pek çok uluslararası sanatçının çalışmalarını görmek için ArtInternational büyük bir fırsat, herkes bu fuarı görmeli!

Yazarımız, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ArtInternational öncesinde, ebeveynlerin çok işine yarayacak bir mini rehber hazırladı. Nihal Elvan Erturan’ın Dünyalı Blog’daki diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

ArtInternational: “Modern ve Çağdaş Sanatın İkonları İstanbul’da” gibi iddialı bir başlıkla yine çok davetkâr. 26-28 Eylül tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde 24 ülkeden 80 galerinin katılımıyla gerçekleşecek fuar çocuklarla günümüz sanatına yakından bakmak için büyük bir fırsat!

ArtInternational’ı gezmeden önce

artinternational 1Fuar sırasında çocuklara ufak ufak bilgiler de verebiliriz. Öncelikle sanat fuarları hakkında kısa bir giriş yapmak iyi olabilir:

 • Sanat fuarlarının pek çok galeriyi/sanatçıyı/eseri bir araya getiren bir buluşma noktası olduğunu,
 • Sanatçılardan eserlerin nakliyesini yapanlara, galeri sahiplerinden katalog basımını gerçekleştirenlere değin pek çok insanın emeğiyle oluşturulan çok büyük bir organizasyon olduğunu,
 • Sanat dünyasının bu tür fuarlar sayesinde çok sayıda yeni üretilmiş eseri görme olanağı bulduğunu,
 • Sanat eserlerini biriktiren koleksiyonerlerin de sanat fuarları gibi büyük etkinliklere ilgi gösterdiğini anlatabilirsiniz.
 • Koleksiyon ve koleksiyonculuk kavramları üzerine ufak söyleşiler yapabilirsiniz. İlla ki birşeyleri satın alarak değil, zaman ve emek vererek de koleksiyoner olunabileceğini konuşabilirsiniz. Çocuğunuza yaprakları kurutarak, deniz kenarından beğendikleri taşları toplayarak ya da küçülmüş, minicik kalemleri biriktirerek bir koleksiyon oluşturmasını önerebilirsiniz!

ArtInternational’a Giderken

Fuar, İstanbul’un tarihi dokusunun tam göbeğinde, Haliç’te. Nereden gelirseniz gelin, harika bir güzergah sizi bekliyor! Yol boyu görülebilecek mimari yapılar hakkında ya da semtin tarihine, dokusuna ilişkin küçük araştırmalar yapmak iyi olabilir. Haliç, Altınboynuz, Byzas ve Byzantion kelimelerine biraz bakınırsanız, mitolojinin büyülü dünyasına bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

• Çocuklar “Frozen” filmine bayılıyor. Haliç’in de 1751 yılında -tıpkı bu filmdeki gibi- donduğu bilgisi çocukların ilgisini çekebilir. Buzun kalınlığı iki karışa yakınmış ve insanlar Balat’tan karşı kıyıdaki Hasköy’e yürüyerek geçebilmişler.

• Haliç’in Osmanlı edebiyatında ve sonrasında çok sayıda esere ilham kaynağı olduğunu da ekleyebilirsiniz. Şeyh Galib’i, Nedim’i, Evliya Çelebi’yi anabilirsiniz. Çocuğunuz bu isimleri tanımak için henüz küçükse bile onlardan ‘yıllar önce kitaplar yazan sanatçılar’ olarak yine de bahsedebilirsiniz.

ArtInternational’ı Gezerken

Katalan sanatçı Jaume Plensa'nın “By The Waterside” (Su Kıyısında) adlı heykeli

Katalan sanatçı Jaume Plensa’nın “By The Waterside” (Su Kıyısında) adlı heykeli

 • ArtInternational ilki geçen yıl düzenlenen bir sanat fuarı. Bu yıl Çin’den Amerika’ya 24 ülkeden 80 galeri ve 400’ün üzerinde sanatçı katılıyor!
 • Fuar, bizi Haliç Kongre Merkezi’nin terasındaki “By The Waterside” isimli açık heykel sergisi ile karşılayacakmış. Bu alanda sergilenecek Jaume Plensa’nın üç metrelik işi “Triptych”in boyutları ve sanatsal diliyle çocukları büyüleyeceğini tahmin ediyorum. Plensa, insan bedeni formundaki heykellerinde dünyada konuşulan tüm dilleri buluşturuyor. Shakespeare’den Baudelaire’e kadar hayranlık duyduğu şairlerin cümlelerini heykellerinde kullanıyor.
 • Dünyalı’nın bu ayki güncel sanat sayfalarının konuğu Ai Weiwei da bu fuarda. Bu çakışma gerçekten çok heyecan verici. Lisson Galeri’ye uğradığınızda, WW’nin bakalım hangi çalışmasını göreceksiniz?
 • Başka çakışmalar da var bu ay İstanbul’da. Sabancı Müzesi’nde eserleri sergilenen Miró hem terasta 2 metrelik bir heykeliyle, hem de Galerie Lelong’daki heykel ve taş baskı eserleriyle ArtInternational’da da olacak!
 • Bir diğer çakışma sokak sanatı (graffiti) konusunda. Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, Andipa Galeri’de. Sokak sanatının çok renkli ve enerjik yapısını ayrıca Pera Müzesi’ndeki Duvarların Dili, Graffiti / Sokak Sanatı sergisinde de 5 Ekim’e kadar keşfedebilirsiniz!
Hiding in the City No. 91 — Great Wall, 2010. Photo: courtesy of Eli Klein Fine Art, © Liu Bolin

Görünmez Adam’ın 2010 yılında Çin Seddi’nde gerçekleştirdiği çalışması. Fotoğraf: Fine Art, © Liu Bolin

 • “Görünmez Adam” olarak tanınan bir diğer muhalif sanatçı Çinli Liu Bolin, son yıllarda kamuflajı sanata dönüştürerek “Fotoğraftaki Çinli’yi bulun!” diyor izleyiciye. Kendini eserdeki fonla aynı desene boyayarak saklıyor! Biraz karışık, evet, ama çocuklar bu Çinli sanatçıyı bulmaya çalışırken çok keyiflenecekler! Görünmez adamı bulmak için Galerie Paris – Beijing’e uğramalısınız!
 • Bu kadar mı? Hayır, bu kadar değil. Anish Kapoor, Damien Hirst, Antoni Tàpies, Fontana, Shirin Neshat, Tony Cragg, Taner Ceylan, Hsia Fei Chang, Gülsün Karamustafa (ki ondan da daha önce Dünyalı’da söz etmiştik), Burak Delier ve ismini sayamayacağım 400’e yakın dünyalı sanatçı daha…

Bu hafta sonu sanata biraz daha fazla zaman ayırmalısınız! Bu fuar kaçmaz!

Faydalı Linkler: