Dünyalı’da bu ay “Neresi?” adlı bölümde Watts Kuleleri’ni anlattık.

Simon Rodia adlı İtalyan inşaat işçisinin 35 yılına mal olan bu sıra dışı heykelle ilgili daha fazla fotoğraf ve bilgi aşağıda…

watss 07

Simon Rodia bu yapının yapımına 1921 yılında başlamış. Hayali büyük bir şey yapmakmış. Yaptığı işe ilk başta “Nuestro Pueblo / Bizim Kasabamız” adını vermiş. Ama anıt daha sonra Watts Kuleleri olarak anılmaya başlanmış.

watss 01

Kuleler, Los Angeles’ın güneyinde bir parkta yer alıyor. Rodia bu arsayı satın alıp “hayalini” yapmaya başlamış ve eseri tamamlandığındaysa arsayı, içindeki “hayalle” birlikte komşusuna satarak taşınmış. Burası günümüzde tarihi bir alan olarak koruma altında.

watss 03

Kulelerin en uzun kısmı 30 metre yüksekliğinde. Yapının tamamı 17 bölümden oluşuyor.

watss 02

Watts Kulelerinin inşasında kullanılmamış malzeme yok gibi! Deniz kabukları, çanak çömlek parçaları, şişe ve seramik parçaları, aynalar… Bu kadar değişik malzeme bir araya gelince kuleler de rengarenk bir görünüme kavuşmuş.

watss 04

Rodia tüm bu nesneleri tek tek toplamış. Mesela bunlar çeşitli markalara ait meşrubat şişeleri…

watss 06

Watts Kuleleri’nin en ilginç özelliği ise Rodia’nın inşaat sırasında hiçbir iş makinesi kullanmamış olması. Kulelerin tamamını elleriyle inşa etmiş.

watss 08

Simon Rodia’nın bu sıra dışı macerasını anlatan bir de belgesel çekilmiş. Watts Kuleleri’nin bulunduğu bölge içindeki konumunu ve boyutunu algılayabilmek için 2006 yapımı “I Build the Tower” adlı belgeselin tanıtım filmine göz atabilirsiniz.