farkindalik degil siradanlik 2Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Engellileri ve engelli olmayı yılın bir günü değil, her zaman anımsama, hatta bunu hayatın sıradan durumlardından biri olarak kabul etmek en iyisi elbette. fakat biz yine de bugün nedeniyle, Dünyalı’nın Mayıs 2014 sayısında, Engelliler Haftası nedeniyle yayımladığımız “Farkındalık Değil Sıradanlık” adlı yazımızı sizlerle, özellikle de öğretmenlerle paylaşmak istedik.

Bilgisayar yazılımcısı Simto Alev‘in bir engelli olarak İstanbul’da geçirdiği bir günü ve özellikle ulaşım konusunda yaşadığı zorlukları konu eden yazımızı bir poster olarak hazırladık. Böylece öğretmenler bu posteri sınıflarında öğrencileriyle paylaşabilir, engelliler konusunu yaşamın olağan durumlarından biri olarak tartışabilirler.

farkindalik degil siradanlik

Posteri indirmek için resme tıklayın.

 

“Her yıl engellilerin sorunlarına dikkat çekiliyor, “farkındalık” çağrısı yapılıyor. Bana göre, şartları ne olursa olsun her birey, kaygılanmadan sokağa çıkabildiği ve sevdiği insanlarla karşılıklı çay içebileceği bir mekâna engelle karşılaşmadan ulaştığı zaman, Engelliler Haftası’na gerek kalmayacak. Ben, farkındalık değil, sıradanlık istiyorum.”

Simto Alev

Üç parçadan oluşan, büyük boyutlu bir poster olarak hazırladığımız “Farkındalık Değil Sıradanlık” yazımızı, resmin üzerine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir, çıkışını alarak sınıfınıza asabilirsiniz.