salt 3Birileri dünyaya acımasızca zarar veriyor. Öte yandan başka birileri de harıl harıl çalışarak Dünya’ya verilen zararı en aza indirecek icatlara imza atıyorlar. Tuz lambası da bu icatlardan biri.

SALt adını taşıyan bu lamba, yeryüzündeki en çevreci lamba olabilir. Çünkü bu lambanın içinde ne pil, ne parafin ne de çevreye zararı olabilecek başka bir madde var. Açılımı Sustainable Alternative Lighting / Sürdürülebilir Alternatif Aydınlatma olan lambayı Aisa Mijeno ve Raphael Mijeno adlı iki genç Filipinli tasarlamış. Bu sürdürülebilir enerji kaynağının yakıtı tuzlu su. Lamba 8 saat boyunca enerji sağlıyor.

salt 2Ürün tasarımı dışında sosyal bir hareket de yaratmak isteyen tasarımcıların amacı Filipinler’in elektrik ulaşmayan kırsal bölgelerindeki hayatı kolaylaştırmak. Filipinler 7000’den fazla adadan oluşuyor ve bunların büyük kısmında elektrik yok. Gazlı ya da pilli lambalara göre daha etkili bir ışık kaynağı olan tuzlu su lambası çevre dostu olmasının yanı sıra, hem daha ucuz hem de daha güvenli olmasıyla da dikkat çekiyor.  Tuzlu suyu okyanustan elde etmek çok kolay. Üstelik lamba devrildiğinde yangın çıkmasına eden olacak bir madde de değil.

Lambanın bir diğer özelliği ise akıllı telefonları şarj ederken kullanılabiliyor olması. Bir telefonu bir USB kablosuyla lambaya bağladığınızda, lambadaki enerjiden telefonun pilini doldurmak için de yararlanılabiliyor. Kısacası 2 yemek kaşığı tuz ve bir bardak su Filipinliler’in hayatında büyük bir önem kazanacak gibi görünüyor.

Kaynak: http://www.salt.ph/