nisan bir

İllüstrasyon: Hulton Archive / Getty Images

Her yıl 1 Nisan yaklaşırken insanlar arkadaşlarına ya da tanıdıklarına ne şaka yapacağını planlar. Bazıları temkinli ve tetiktedir; o sabah güne başlarken bir şakanın kurbanı olmamak için gözlerini, kulaklarını alabildiğine açarlar. bazılarıysa o kadar şanslı değildir. O günün 1 Nisan olduğunun farkına bile varmazlar. Onlar için şaka kaçınılmazdır.

Peki 1 Nisan’da şaka yapma geleneği nereden kaynaklanır?

Antik Roma’da ekinoks vakti kutlanan Hilaria bayramındaki eğlencelerin Nisan 1 şakalarının atası olduğu söyleniyor.

Fransa’da bugüne “Poisson d’avril / Nisan Balığı” denir. Bu adın kökeni 16. yüzyılda… Fransa kralı IX. Charles 1564 yılında yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Ancak bazı insanlar bu değişiklikten haberdar olamaz ve 1 Nisan’ı yılbaşı olarak kutlamaya devam ederler. Onlarla alay edilmeye ve bu kişilere şaka yapılmaya başlanır. Bu durum daha sonra bir geleneğe dönüşür ve 1 Nisan’a “aptallar günü”, o günü yılbaşı kabul edenlere de “Nisan Balığı” denir. İngiltere ise bugün “April Fools’ Day / Nisan Aptallar Günü” olarak adlandırılır.

Fransa’da insanlar zamanla yeni yılın 1 Ocak’ta başladığına alışırlar; ama şaka yapma geleneği devam eder. Giderek başka ülkelere de yayılır.

1 Nisan’da neler yapılır?

nisan bir - spagetti

Spagetti hasadı yapan çiftçiler

  • Şaka yaptığın kişinin sırtına bir balık resmi iliştirebilirsin.
  • Şok edici şakalar yapabilirsin.
  • Şaka yapıp karşındaki kişiyi şoka uğratınca “1 Nİİİ-SAAAN!” ya da “NİSAN BİİİİİR!” diye bağırırsın.
  • Nisan 1 şakası yaparken dikkat etmen gereken şey, ciddiyetini bozmamak ve ikna edici olmaktır.

Yapılmış en ilginç şaka

1957 yılında İngiliz televizyon kanalı BBC’de geniş kapsamlı bir şaka yapıldı ve yayında gerçek olmayan bir haber duyuruldu. Ciddi bir haber programı Panorama’da yayınlanan haber, İsviçre’de yapılan spagetti hasadından söz ederken, arka planda ağaçtan spagatetti toplayan çiftçi görüntülerine yer verdi. haber o kadar etkili oldu ki pek çok izleyici kanalı arayarak spagetti ağacını nasıl yetiştirebilecekleri konusunda bilgi aldılar.