aiweiwei4Çinli sanatçı Ai Weiwei yaptığı her işle adından söz ettirmeyi başarıyor. 100 milyon porselen ayçekirdeğiyle Çinde’ki ekonomi ve politikayı eleştiriyor; Siçhuan depreminde zarar gören 38 ton inşaat demirini düzleştirip depremde yaşanan kayıpları anıyor.

Ai Weiwei ya da kısaca WW, Alcatraz’da açılan @Large isimli sergisindeyse bu kez 1.2 milyon Lego parçası kullanmış.  WW,  Legolarla dünyada insan haklarını koruduğu için (vicdani nedenlerle) tutuklu veya sürgün olan 176 kişinin portresini oluşturduğu bir eser yapmış. Ülkesini terk etmesi yasak olan Ai Weiwei, hazırladığı portre çizimlerini San Fransisco’daki 80 gönüllüye göndermiş. Gönüllüler, tek tek, sonunda ortaya ne çıkacağını bilmedikleri eserleri oluşturmuşlar. Büyük resmi ise tüm portreler tamamlandığında görmüşler.

Ai Weiwei kendisine neden Lego parçaları kullandığı sorulduğunda şöyle demiş:

“Basit ve göründükleri gibiler. Aynı zamanda kolayca bozulup, tekrar yapılabiliyor ve yeniden tasarlanabiliyorlar. İnsan doğasını ve yaratıcı gücü anlatmak için bu dili ve malzemeyi kullanmayı seviyorum.”

@Large sergisi 26 Nisan 2015 tarihine kadar açık olacakmış. Sergi ile ilgili daha fazla görsele buradan ulaşabilir, Ai Weiwei’nin web sitesinde sanatçının diğer işlerini görebilirsiniz. 

favicon Ai Weiwei ile ilgili daha fazla bilgi Dünyalı’nın Eylül 2014 sayısında.

aiweiwei1 aiweiwei2 aiweiwei3 aiweiwei5